30.1.13

ΒΑΤΑΝΙΑΚΟΣ – ΠΑΝΕΔΕΣΣΑΙΚΟΣ : 82 – 66

Μεγάλη νίκη για την ομάδα της Κατερίνης, το Σάββατο στο Β’ ΔΑΚ της πόλης μας. Ο Βατανιακός δείχνοντας μεγάλο πάθος, αλλά και συγκέντρωση κέρδισε τον Πανεδεσσαϊκό με 82-66 καλύπτοντας μάλιστα ...
τη διαφορά των 13 πόντων με την οποία είχε χάσει στον πρώτο γύρο. Από την αρχή οι Κατερινιώτες  έδειξαν τις διαθέσεις τους και δημιούργησαν μια μεγάλη διαφορά (24-7 λίγο πριν τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου). Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν και κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά στους 6. Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα ήταν λίγο πολύ η ίδια. Η διαφορά κυμαινόταν σταθερά μεταξύ 8-14 πόντων. Στο τέλος, όμως, χάρις τα πολλά φάουλ των παικτών τις Έδεσσας, που αξιοποιήθηκαν με εύστοχες βολές των γηπεδούχων, υπερκαλύφθηκε η διαφορά των 13 πόντων. Διακριθέντες του Βατανιακού οι Μπαλαρμάς, Φελεκίδης, Τσαϊτουρίδης. Επόμενος αγώνας για τον Βατανιακό το ερχόμενο Σάββατο στο Λιτόχωρο με την τοπική Αναγέννηση.

Τα  δεκάλεπτα: 23-10, 38-31, 55-44, 82-66
ΒΑΤΑΝΙΑΚΟΣ –ΣΑΡΙΣΑ(Φώτας): Ζήσης , Κάλφας , Βαρβούτης 4, Μπαλαρμάς 19, Πόσιος 9, Φελεκίδης 18(4), Ευαγγελόπουλος , Τσαιτουρίδης 28(6), Θεοδωρης, Τζήμας 2, Ακερμανίδης 2.
ΠΑΝΕΔΕΣΣΑΙΚΟΣ (Χασάπης): Τριανταφύλλου 2, Πέτκος 15(1), Θεοδώρου 7(1),Δημητρόπουλος 13(1), Σταμπουλης 2, Τσάμης 3, Αρβανιτάκης 24(1).