1.2.16

Μ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΚΡ.ΒΡΥΣΗΣ – ΒΑΤΑΝΙΑΚΟΣ: 68-101

Το παιχνίδι του Σαββάτου στην Κρύα Βρύση έληξε με την ένατη  συνεχόμενη ήττα για την τοπική ομάδα και δεύτερη συνεχόμενη νίκη για τον Βατανιακό. Οι γηπεδούχοι στο πρώτο δεκάλεπτο φάνηκαν να πατούν καλύτερα στο γήπεδο και με εύστοχα σουτ από μέση απόσταση, αλλά και από διεισδύσεις, κατάφεραν να έχουν τον έλεγχο του παιχνιδιού. Αντίθετα,
οι φιλοξενούμενοι μπήκαν νωθροί αμυντικά και είχαν  επιπόλαιες επιθετικές  επιλογές, πράγμα που φάνηκε και στο σκορ του α’ δεκαλέπτου (23-11). Στο β' δεκάλεπτο, ο προπονητής του Βατανιακού γύρισε την άμυνα ζώνης σε ατομική άμυνα και δημιούργησε αρκετά προβλήματα στον αντίπαλο. Για τον Μ. Αλέξανδρος μεγάλο πρόβλημα, όπως αποδείχτηκε, ήταν ο τραυματισμός του βασικού play maker λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, το οποίο έκλεισε με 40-35. Η επανάληψη αποτέλεσε μονόλογος για την ομάδα του Βατανιακού. Εκμεταλλεύτηκε την αδυναμία των γηπεδούχων στο κατέβασμα της μπάλας και με πιεστική άμυνα πέτυχε πολλά κλεψίματα και εύκολα καλάθια. Το σκηνικό αυτό κράτησε μέχρι το τέλος του αγώνα. Από τους Κατερινιώτες καλύτεροι ήταν οι Βουτσακόπουλος Θ. Μπαλαρμάς Αν. και Βαρβούτης Ι. με 23, 18 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την ομάδα της Κρύας Βρύσης ξεχώρισαν ο Ουγγρίνης με 22 και Κοκκινίδης με 14 πόντους.
Μ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΚΡ.ΒΡ.(Τυριακίδης): Τσιμτσιρίδης 9, Μαραζίδης 10(2), Ντουβαλέτης, Ουγγρίνης 22, Αμιτζόγλου, Κοκκινίδης, Στεργίου 8, Ματζούκης, Κοκκινίδης 14 (1),Τοπαλίδης 2

ΒΑΤΑΝΙΑΚΟΣ (Χελιδόνης): Κοτσιμπέλης 9, Μέλιος 11, Βουτσακόπουλος Αν 10, Μπαλαρμάς 18, Βασιλειάδης 4, Τζήμας 2, Αναγνώστου 5, Βουτσακόπουλος Χάρης 23(1), Πόσιος, Ακερμανίδης 4, Βαρβούτης 14